Dobra recepta na zdrowy sen

W sypialni oprócz łóżka ważne jest również to jak wygląda jego wnętrze i co się w nim znajduje. Praktycznie rzecz biorąc wszystkie elementy znajdujące się w tym pomieszczeniu wpływają na jakość i komfort naszego odpoczynku.

Dieta i wysiłek

W dalszej części przyjrzymy się temu jak powinna wyglądać nasza sypialnia pod kątem praktycznym tak by można było się tam dobrze wyspać. Natomiast najpierw trzeba wspomnieć o bardzo ważnym aspekcie tzn. diecie i aktywności fizycznej. Bardzo często ludzie narzekają na materace czy otoczenie, które wg nich są powodem niewyspania się. Natomiast sytuacja jest zgoła inna. Dużo zależy od tego co jemy i jak bardzo jesteśmy aktywni w ciągu dnia. Przykładem jest jedzenie zaraz przed snem lub podjadanie w nocy. To powoduje że organizm zamiast odpoczywać w nocy to musi być zajęty trawieniem zjedzonego pokarmu. Dlatego zalecane jest by jeść najpóźniej do godziny 20-ej.

Z kolei aktywność do drugi kluczowy czynnik. Gdy regularnie ćwiczymy to organizm inaczej się natlenia. Jesteśmy też zmęczeni przez co łatwiej jest szybko zasnąć i zapaść w głęboki sen.

Sypialnia

Podłoga sypialni powinna a przynajmniej najlepiej by było żeby została wykonana z surowców, które kojarzą się nam z ciepłem. Płytki są zimne i nieprzyjemne w dotyku, dlatego też są raczej niewskazanym elementem wykończenia podłogi w tym pomieszczeniu, chyba że w posadzce zostanie zainstalowany obwód centralnego ogrzewania. Bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które oprócz ciepła wkoło, sprawia przyjemność naszym stopom.

Nierzadko bowiem w sypialni chodzimy boso. Nie polecana jest również wykładzina dywanowa, ponieważ zbiera ona w sobie wszelki kurz, roztocza i grzyby, dla alergików to najgorsze rozwiązanie, ponieważ w tym miejscu gromadzi się najwięcej alergenów. Z pomieszczeniem tym bardzo dobrze kojarzy się drewno, czy też panele podłogowe, które są zalecane wręcz do wykończenia podłogi w sypialni.

Ściany w sypialni oczywiście powinny być wymalowane odpowiednimi kolorami, ale również jakość farby jest bardzo ważna. Dobrą sytuacją jest wykonanie ścian za pomocą tynków pomalowanych wodoodpornymi farbami, które tworzą paroprzepuszczalną powłokę. Najlepiej zrezygnować z farb olejnych, winylowych tapet, ściany w tym pomieszczeniu powinny, bowiem swobodnie oddychać.

Istotną rzeczą w sypialni jest bez wątpienia dobry materac typu https://www.benetsleep.pl/materac?size=120/200, który zapewni nam zdrowy sen. Właściwy materac to taki, który dostosowuje się do kształtu ciała śpiącego. Przed zakupem tego typu rzeczy należy dobrze się zastanowić jaki produkt wybrać, ponieważ wpłynie to na jakość naszego snu. Średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku. To właśnie tutaj odpoczywamy, regenerujemy siły, uspakajamy nerwy i relaksujemy się. Dobrze dobrany materac będzie dbał o kondycję naszego kręgosłupa. Tak więc nie warto oszczędzać na materacu, należy wybrać jak najlepszą jakość, ponieważ zapewni nam ona wygodę na dłuższe lata.

Sypialnia powinna być tak zaprojektowana, by kojarzyła się człowiekowi przed wszystkim z odpoczynkiem i relaksem, tak więc wszystkie eksponaty kojarzące się z pracą powinny zniknąć z tego miejsca. Dotyczy to wszelkich dokumentów, czy np. komputera, na którym pewnie często przygotowujemy zlecenia czy dodatkowe zajęcia przyniesione z miejsca pracy. Obok łóżka powinna być szafka nocna z nastrojową lampką i ewentualnie dobra książka, która pozwoli nam oderwać się od szarej codzienności.