niebo

Chcesz biegać, załóż maskę…

Wiele obecnie osób bardzo aktywnie spędza wolny czas, dbając o swoją kondycję, ciało, a tym samym jego wagę. Staramy się zwracać uwagę na to co jemy i w jakiej ilości, jak się poruszamy, jak i ile śpimy.

Świeże powietrze? Raczej nie…

Ogólnie mówiąc dbamy o swoje zdrowie. Bardzo często mijają nas wyprostowane sylwetki biegaczy, pokonujących swój kolejny kilometr. Robią to, bo zdrowie jest dla nich ważne, aby ciało sprawnie funkcjonowało, aby mięśnie pracowały jak dobrze naoliwiona maszyna, aby nie łapała zadyszka, a endorfiny wydzielały się podczas wysiłku i walczyły ze stresem nawarstwiającym się przez cały dzień. Robią to również po to, aby płuca powiększyły się, a przez to dotleniły cały organizm na świeżym powietrzu. I tutaj pojawia się zapytanie, na jakim świeżym powietrzu? W dobie rosnącej aktywności motoryzacji, nieopanowanych jeszcze do końca dymów kominowych z fabryk, ale przede wszystkim powstającego szczególnie w zimie smogu, powietrze już nie jest świeże i czyste.

las

Maski anty-pyłowe

Czy w związku z tym, biegając na tym powietrzu nadal dbamy o nasze zdrowie? Specjaliści, dla których ochrona środowiska jest tematem powszednim i znają się na tym najlepiej w kraju polecają zdecydowanie używanie masek anty-pyłowych z wymiennym filtrem, które ochronią nasze płuca przed szkodliwym działaniem smogu. Szczególnie noszenie maski jest ważne przez ludzi aktywnie uprawiających sport na świeżym powietrzu. Podczas wysiłku wdychają dużo większe dawki powietrza niż zwykli spacerowicze, a razem z nim duże ilości substancji niebezpiecznych dla zdrowia.