Zawalcz o zdrowie swojego serca. Jakie wykonać badania?

zdrowe-serce

Najczęstszym powodem zgonów Polaków jest występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań, ponieważ w wielu przypadkach wczesne wykrycie choroby tego typu jest łatwo uleczalne. Jakie badania wykonywać aby upewnić się że nasze serce jest zdrowe, a jego praca jest właściwa?

Ciśnienie tętnicze krwi

Lekarze potwierdzają, że każda osoba, która ukończyła 20 lat, powinna przynajmniej raz w roku wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze często daje objawy, które przez chorego mogą być mylone z innymi powszechnymi chorobami, dlatego osoby nie wykonujące regularnych badań ciśnienia mogą nie zdawać sobie sprawy z występowania tej choroby. Leczenie w przypadku nadciśnienia jest konieczne, ponieważ może ono doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Najbardziej popularnym sposobem pomiaru ciśnienia tętniczego jest badania za pomocą holtera ciśnieniowego, które przez 24 godziny rejestruje ciśnienie badanego. Pacjent podczas noszenia tego urządzenia musi prowadzić normalny tryb życia, aby lekarz mógł prawidłowo zdiagnozować występowanie choroby.

Badanie profilaktyczne krwi

Badanie krwi pozwala na określenie profilu lipidowego, poziomu cukru, kwasu moczowego oraz homocysteiny w organizmie. Dzięki tych badaniom możemy w szybki sposób zdiagnozować cukrzycę oraz hypercholesterolemię, które są czynnikami ryzyka powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badania wskaźnika BMI

BMI to wskaźnik, który obliczamy poprzez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach. Taki wskaźnik powinien wynosić nie więcej niż 25. Powyżej tej wartości mamy do czynienia z nadwagą, jeśli wskaźnik jest wyższy niż 30, występuje otyłość. Wyliczenie wskaźnika możemy wykonać w elektronicznie. W Internecie jest dostępnych wiele kalkulatorów BMI, które w szybki sposób sprawdzą czy jest on prawidłowy.

Badanie wskaźnika WHR

WHR ( Waist to hip ratio ) jest wskaźnikiem między talią, a biodrami. Obliczamy go dzieląc obwód talii na obwód bioder. Jeśli wskaźnik u kobiet wynosi więcej niż 0,8 , a u mężczyzn wartość jest wyższa niż 1,0-mamy do czynienia z otyłością brzuszną, która jest najbardziej zagrażającą zdrowiu formą tej choroby.

Badanie EKG

Badanie EKG czyli badanie czynności elektrycznej serca polega na przypięciu do ciała elektrod, które zapisują impulsy elektryczne. Takie sposób badania może zdiagnozować zawał, zaburzenia rytmu serca, choroby wrodzone jak i choroby będące następstwami nadciśnienia tętniczego. Takie badanie trwa zaledwie kilka minut. W niektórych przypadkach np. gdy lekarze podejrzewają arytmię, wykonuje się 24 godzinne badanie EKG za pomocą monitorowania holterowskiego. Taki sposób pozwala na wykazanie pracy serca w różnych, codziennych sytuacjach np. podczas wysiłku czy snu.

Echo Serca

Jest to badanie, które ma ocenić czy serce pracuje prawidłowo oraz czy jego budowa jest właściwa. Dzięki tej metodzie, można zdiagnozować choroby wrodzone i nabyte serca oraz choroby będące następstwami nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej wraz ze stopniem ich zaawansowania.

ekg-serca

USG serca czyli tzw. „echo serca” połączone jest z badaniem dopplerowskim, które obrazuje przepływ krwi do serca.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny

Tomografia polega na podaniu pacjentowi zastrzyku z zawarciem kontrastu radiologicznego, który cieniuje naczynia serca i jego jamy. W ten sposób lekarz może sprawdzić prawidłowość pracy serca i budowę naczyń wieńcowych. Rezonans magnetyczny jest szczególnie skuteczny w ocenie budowy mięśnia sercowego. Takie badania trwają mniej więcej 20-40 minut, a ich koszt to około 1000-1500 zł.

Angiografia i koronarografia

Istnieją również badania nieinwazyjne, które w dokładny sposób zdiagnozują schorzenia sercowo-naczyniowe. Do tego typu badań należy angiografia czyli obserwowanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Angiografia pozwoli na wykazanie zwężeń w tętnicach i naczyniach krwionośnych oraz ich niedrożność. Koronarografia jest odmianą wyżej wymienionego badania i pozwala na precyzyjne zbadanie występowania zmian w tętnicach wieńcowych, które doprowadzają krew do serca.

Dodaj komentarz