Probiotyk probiotykowi nierówny

Zapewne nie raz zetknęliśmy się z terminem „probiotyki”. Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, które z założenia mają korzystnie wpływać na zdrowie. Podobnie jak w wielu innych kategoriach produktów, na rynku mamy szeroki wybór probiotyków. Warto uważniej przyjrzeć się danemu specyfikowi przed jego zakupem w aptece.

Wybór probiotyku jest szczepozależny

Skuteczność działania danego probiotyku (https://www.apteka-rozana.eu/probiotyki.html) zależy od jego szczepu. Część z dostępnych w aptekach preparatów ma udowodnioną skuteczność, a część jest kupowaniem przysłowiowego kota w worku. Kiedy wybieramy produkt, który chcemy kupić warto dokładniej przyjrzeć się opakowaniu. Probiotyk, którego skuteczność została udowodniona, powinien w swoim składzie podawać trzyczłonowe nazwy bakterii. Pierwszy przekazuje informację o tym, jakiego rodzaju jest dana bakteria. Drugi wskazuje na jej gatunek. Natomiast trzeci, można by stwierdzić, że kluczowy, podaje oznaczenie szczepu bakterii. W zależności od tego, jaki problem chcemy rozwiązać, taki szczep powinniśmy wybrać. Zwróćmy również uwagę, że w tym wypadku nie ważna jest ilość, lecz jakość. Lepiej wybrać probiotyk, który zawiera jeden szczep bakterii, jednak niezwykle skuteczny, niż taki mający w swoim składzie wiele szczepów, wobec których nie udowodniono natomiast tak wysokiej skuteczności. 

Inna choroba, inny preparat

Probiotyk jest często zalecany w sytuacji, kiedy bierzemy antybiotyki. Ma to za zadanie uzupełnić naszą florę jelitową i zapobiegać biegunce poantybiotykowej. Najbardziej skutecznym szczepem bakterii w tym przypadku jest Lactobacillus rhamnosus GG. W sytuacji biegunki niezwiązanej z przyjmowaniem antybiotyków wartościowym wyborem są probiotyki Lactobacillus reuteri DSM. Probiotyki są również jedną ze skutecznych metod łagodzenia objawów zespołu jelita wrażliwego – IBS. Przy tej dolegliwości polecane są następujące szczepy bakterii: Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus reuteri DSM lub Lactobacillus plantarum 299v. Niestety dotąd nie wynaleziono skutecznego sposobu wyleczenia IBS, więc łagodzenie objawów pozostaje najlepszym wyjściem.

https://www.apteka-rozana.eu/